Bale

Bale Rönesans dönemi İtalya’nın dünyaya armağanı olarak kabul edilir ve tüm dünyada dinginliğin ve asilliğin sembolüdür. Mim sanatçılarının tiyatro ve halk danslarında kullandıkları küçük adımlardan ortaya çıkmıştır, kibar ve ritmik figürleri içinde barındırır.

Türkçe hareket etmek anlamına gelen İtalyanca ballo kelimesinden türetilerek dansın içeriğine uygun bir isim kazanmıştır. Erkek dansçıya balet, kadına ise balerin denir. Bale nedir? sorusun en kısa cevabı bu olurken bale eğitiminin yıllarınızı alacağını bilmeniz gerekir. Bale kursları ile öğrenilen bu eski sanat dalı halen en güzel danslardan biri olarak yoğun ilgi görmektedir.

En çok öğrenilen danslar arasında olan bale, kendine özgü teknikleri ve geleneksel yöntemleriyle gerçekleştirilen bir dans türüdür. Müziğin, dekorun ve hareketlerin bu kadar uyumlu olması bale dansının en güçlü yanlarındandır. Tüm dünyada beğenilen bir dans olan bale, zaman içerisinde farklılık kazanmıştır ve çeşitlere ayrılmıştır. Klasik bale, modern bale, Fransız tekniği ve Rus tekniği gibi farklı çeşitleri vardır

Bir keresinde onu dans etmeyi bırakamayan kırmızı pabuçlu bir balerine benzetmiştim. Hemen tam tersi olduğunu söylemişti: Balerin ölümüne dans ediyordu, ama kendisi hayatta kalmak için.