Çello

Çello Derslerimiz Nasıl İşleniyor?

● Çello eğitimlerimizde ilk önce solfej ve nota eğitimi verilmektedir. Daha sonrasında çello da bulunan teknikler çalışılır bunların içinde duruş tutuş yay çekme ve aynı zamanda çello’nun özellikleri vardır.

● Çello eğitimlerimizde metotlar üzerinden etütler ve teknikler çalışılır sonrasında isteğe bağlı olarak klasik veya popüler şarkılar çalınır aynı zamanda etütlere devam edilir.

● Çello eğitimlerimiz uzman öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

● Çello eğitimlerimizde uluslararası nota ve metot kitapları kullanılmaktadır.

● Çello eğitimlerimizde tüm paketlerimiz dahildir.

ÇELLO NEDİR?

İlk zamanlar orkestralarda bas sesleri desteklemek ve tamamlamak adına kullanılan Çello’lar 5 telli olarak piyasaya sürülmüştü… Tek başına bir çalgı olarak kabul edilmesi ise 18. yüzyıl’da gerçekleşmiştir. Büyük bir enstrüman olması nedeniyle bir gitar, keman ya da saz niteliğinde hiçbir zaman yer almamıştır. Az önce de belirttiğim gibi orkestralarda daha çok tercih edilmekte ve bas sesleri tamamlamaktadır. Andrea Amati ilk Çello’yu piyasaya süren isimdir. Antonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi ünlü besteciler yalnızca Çello için Suit’ler hazırlamış ve bunları müzisyenlere sunmuşlardır. Bu dönemden sonra Çello tek başına bir enstrüman gibi anılmış ve orkestra’dan kopmuştur. Daha birçok isim yalnızca Çello üzerine çalışıp besteler yaparak, bu besteleri dinletmeyi başarmıştır.

Çello’nun tellerinin isimleri inceden kalına doğru;

  • La (A)
  • Re (D)
  • Sol (G)
  • Do (C) şeklindedir.

Tüm telli çalgılarda olduğu gibi çelloda da teller, kulak adı verilen aparat ile gerilir ve akordu bu aparatları döndürerek yapılır. Sonradan eklenen fix isimli vidalar sayesinde ise enstrüman daha kolay akord edilebilir ve ince ayar yapılabilir. Tuşe adı verilen siyah bölgelerin üzerine sol elin parmakları ile basılarak çalınan çelloda sağ elle kullanılan arşe ile ses çıkarılır. Tıpkı kontrbasta ve diğer yaylı çalgılarda olduğu gibi çelloda da pizz (telleri parmakla çekme) tekniği ile de ses çıkarmak mümkündür

 

Çello.
Güzellikler armonisi,
Bilinmeyen nota,
Sanadır bütün sevgim,…