Gitar

Gitar Derslerimiz Nasıl İşleniyor?

● Gitar eğitimlerimizde ilk önce solfej ve nota eğitimi verilmektedir. Daha sonrasında gitarda bulunan teknikler ve parmak egzersizleri çalışılır.

● Gitar eğitimlerimizde metotlar üzerinden etütler çalışılır daha sonrasında öğrenci veya öğrencilerin isteği doğrultusunda popüler veya klasik parçalar seviyelerine uygun şekilde çalınır ve seslendirilir.

● Gitar eğitimlerimiz uzman öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

● Gitar eğitimlerimizde uluslararası nota ve metot kitapları kullanılmaktadır.

● Gitar eğitimlerimizde tüm paketlerimiz dahildir.

GİTAR NEDİR?

Geçmişi çok eskiye dayanan enstrümanlardan biri olan gitarın, Hitit ve Asur medeniyetlerinde bulunduğuna dair kabartmalar bulunmaktadır. Bu bilgiler ışığında, sanıldığının aksine gitarın icadı Avrupa değil Orta Doğu’da olmuştur. Gitarın Avrupa’ya gelişinin, Arapların Endülüs’ü (İspanya’yı) fethi olan 710 yılından sonra olduğu sanılmaktadır. Günümüzdeki klasik gitarlara benzeyen enstrümanların ise 1500’lü yıllarda geliştirildiği bilinmektedir

Klasik Gitar: Tüm gitar türlerinin kendisinden türediği klasik gitar, gövdesi üzerinde ses deliği bulunan, tellere vurulduğunda gövde içindeki havanın titremesi ve boşluktan sesin çıkması için tasarlanmış, sap üzerinde 3 kalın, 3 ince tel bulunan gitar türüdür. Genellikle parmakla çalınır.

Akustik Gitar: Klasik gitardan türetilmiş ilk model olan akustik gitar, çelik tellere sahip olması ile klasik gitarlardan ayrılmaktadır. Günümüzde yeni başlayanlar tarafından en çok tercih edilen gitar türüdür. Genellikle pena ile, tercihen parmak ile de çalınmaktadır.

Elektro Gitar: Klasik ve akustik gitar türünden ayrılan yönü, üzerindeki manyetik ile sesin bir amplifikatör yardımı ile yükseltilmesi ve hoparlörlerden verilebilmesidir. Elektro gitar, kalabalık mekânlarda yüksek sese erişmek ve temiz bir ses sağlamak için kullanılmaktadır. Ton ayarı için elektro gitara ekstra ekipmanlar eklenebilir.

Bas Gitar: Çalışma prensibi ve yapı olarak elektro gitar modellerine benzeyen bas gitar, bir oktav kalın sese sahip, tel yapısı olarakta dört, beş, altı, yedi, on iki gibi farklılık gösterebilen bir gitar çeşididir.

 

  • “Vakit çok geç artık hayatı öğrenmeye. Yüreklerimiz birlikte ağlasın sabaha dek. En küçük şarkı için nice mutsuzluk gerek. Bir ürperişi nice pişmanlıkla ödemek. Nice hıçkırık gerek bir gitar ezgisine. Mutlu aşk yoktur.”

Louis Aragon