PİYANO

Piyano Derslerimiz Nasıl İşleniyor? 

● Piyano eğitimlerimizde ilk önce solfej ve nota eğitimi verilmektedir. Daha sonrasında
parmak güçlendirme egzersizleri yapılmaktadır.

● Piyano eğitimlerimizde metotlar üzerinden ilk önce etütlerle daha sonrasından şarkı ve eserlerle devam eder. Seçeneğe bağlı olarak popüler şarkılar da seviyenize uygun olarak öğretilir.

● Piyano eğitimlerimiz uzman öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

● Piyano eğitimlerimizde uluslararası nota ve metot kitapları kullanılmaktadır.

● Piyano eğitimlerimizde paketlerimizde bulunan grup dersleri dahil değildir. ( 60dakikalık grup dersi, grup short dersi )

 

PİYANO NEDİR?

İtalya’da Bartomomeo Cristofori tarafından 1700 yılı civarında icat edilmiştir. Akustik tuşlu bir müzik aletidir. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta, çekiç tellere vurarak sesi oluşturur. Piyano klasik müzik, caz müzik, pop müzik alanlarında yaygın olarak kullanılır. Solo performanslar, ansambl, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır. Piyano taşınabilir bir enstrüman olmamasına ve genelde pahalı olmasına rağmen çok yönlülüğü ve aynı anda birçok yerde bulunma özelliği ile dünyanın en yaygın olarak kullanılan enstrümanlarından biridir.

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber müzik dünyasında yaşanan gelişmelere piyanoya da yansımıştır. Akustik ve klasik piyano olmasının yanında birde elektrikli, dijital ve elektronik olmak üzere modellerde geliştirilmiştir. Bu ana kategoriler kendi içerisinde kuyruklu piyano modeli, portatif piyano modeli ve konsol tipi piyano modeli olarak sınıflandırmalara ayrılmıştır. Hepsini tek tek açıklamak gerekirse şöyle anlatabiliriz;

•    Kuyruklu Piyano Modeli : Klasik müziklerde, solo performans ve orkestra eşliğinde kullanılan bir piyano modelidir. Bu modelin ön kısmında 88 tuşu bulunan klavyesi ve arka kısmında ise piyanodan çıkan sesin yüksek kalitede güçlü bir şekilde iletilmesini sağlayan büyük bir kuyruk bölümü bulunmaktadır.

•    Portatif Piyano Modeli : Klavye, org ve keyboard dediğimiz farklı isimlerde portatif piyano modelleri bulunmaktadır. Bu modeller elektrik sayesinde çalışabilen ve çıkan sesleri akustik değil de elektronik sistemle yayabilen piyano çeşitleridir. Pop, caz ve rock türü müzikleri çalabilen bu sistem, genellikle bu tür müzik gruplarının tercihi oluyor. Ayrıca özel taşıma çantası sayesinde içerisine koyup istediğiniz yere kolayca taşıyabilme imkanı sunmaktadır.

•    Konsol Tipi Piyano Modeli : Dik piyano, stand piyano ve duvar piyanosu çeşitleri konsol tipi piyano modelleri sınıfında yer almaktadır. Bu tür piyano modellerinin kuyruk bölümü yoktur ve bu sayede alan tasarrufu sağlayarak az yer kaplamaktadır. Ayrıca yine kuyruk bölümü olmamasından ötürü daha az titreşim yaparak daha tok ve güçlü bir ses çıkmasını sağlıyor. Konsol tipi piyanoları, küçük müzik gruplarında, korolarda, müzik eğitimlerinde ve kilise gibi yerlerde kullanabilirsiniz.

 

“Niye kitap okumuyorlar?” demek “Niye piyano çalmıyorlar?” demek gibi bir şeydir. Kafayı kitap okumaya alıştırmak parmakları piyano çalmaya alıştırmaktan kolay değildir. Ona göre yetişmek, ona göre hazırlanmak lazım gelirdi. Okumak bir kitaptan alınan elemanlarla kendine manevi bir dünya yapmak, onun içinde tek başına yaşayabilmektir. Bu, ta çocukluktan başlayan uzun alışkanlıklar ve egzersizler neticesidir. – Reşat Nuri Güntekin