Ud 

Ud Eğitimlerimiz Nasıl İşleniyor?

● Ud eğitimlerimizde ilk önce solfej ve nota eğitimi verilmektedir. Daha sonrasında Ud da bulunan teknikler ve parmak egzersizleri çalışılır.

● Ud eğitimlerimizde metotlar üzerinden etütler çalışılır daha sonrasında öğrenci veya öğrencilerin isteği doğrultusunda popüler parçalar, türküler, sanat müzikleri seviyelerine uygun şekilde çalınır ve seslendirilir.

● Ud eğitimlerimiz uzman öğretmenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

● Ud eğitimlerimizde nota ve metot kitapları kullanılmaktadır.

● Ud eğitimlerimizde tüm paketlerimiz dahildir.

 

UD NEDİR?

Ud Arap ülkelerinde çoğunlukla kullanılmıştır. İran, Fas, Cezair, Tunus gibi ülkelerde çokça kullanılmaktadır. İran’da kullanılan ud enstrümanına “barbat” adı verilmektedir. İ.Ö 1320 yılında eski Mısır’da yapıldığı tahmin ediliyor. Tarihin en eski telli enstrümanlarından olan Ud Farabi döneminde perdeli ve tahta mızrağı olarak çalınıyordu.

X. döneminden sonra perdeler artık terk edilerek perdesiz bir çalgı olarak devam edildi. Bundan dolayı aslına bakarsanız günümüzde perdeli olarak Lavta sazını görebiliyoruz.

Ud yapı olarak 5 çift 1 tek telden oluşmaktadır. Naylon ve çelik teller bir arada kullanılmaktadır. 11 tane burgu bulunmaktadır. Bu 11 adet burgu ud sapına 45 derecelik bir açı ile konumlandırılır.

Ud üç ana parçadan oluşmaktadır. Bunlar gövde, sap ve burguluktur. Gövdenin ön kısmında filetolar, ses delikleri ve kafesler, mızraplık, büyük eşik, balkon çıtaları ve ses tablası bulunmaktadır. Gövdenin arka kısmında ise dilimler, filetolar, ön ve arka takoz ile ayna bulunmaktadır.

Üst kısımlara geldiğimizde klavye, bilezik, sap dilim ve filetoları ile küçük eşik mevcuttur. En üst kısımda ise kaplama ağacı, taşıyıcı gövde, burgular, gaga ve takoz bulunmaktadır.

TÜRK UDU
Tekne Boyu: 49,5 cm.
Sap Boyu: 19,5 cm.
ARAP UDU
Tekne Boyu: 51,5 cm.
Sap Boyu: 20 cm.
SURİYE UDU
Tekne Boyu: 52 cm.
Sap Boyu: 20,5 cm.
IRAK UDU
Tekne Boyu: 49,5 cm.
Sap Boyu: 19,5 cm.

Standart akort düzeni ise; Do-Do, Fa-Fa veya Fa#’dir.

Ud kalbe en yakın sazdır.
Morgan King